Jakie są rodzaje przebarwień skóry i jak można je niwelować?

Jakie są rodzaje przebarwień skóry i jak można je niwelować?

Choć melanina to barwnik skóry, który pełni funkcję ochronną przed promieniowaniem UV, a także wolnymi rodnikami, to jednak bywa, że dochodzi do zaburzeń i jej nadprodukcji w danym miejscu, a w związku z tym hiperpigmentacji. Plamy na skórze są wstydliwym defektem, który nie raz zakrywamy przy użyciu kryjących fluidów czy nawet kamuflaży. Okazuje się, że jednak nie potrzeba ciężkich makijaży i można skutecznie z nimi walczyć. Jak to robić?

Poznaj rodzaje przebarwień skóry twarzy i sposoby walki z nimi

Jeżeli chodzi o przebarwienia skóry, to wyróżniamy piegi, które jak wiadomo są niewielkimi jasnobrązowymi bądź ciemnobrązowymi plamkami, które powstają pod wpływem światła słonecznego. Zazwyczaj powstają już w okresie dzieciństwa, potem następuje ich stopniowe przybywanie, a później zanikanie. Melasma to przebarwienia dotyczące najczęściej kobiet i występujące po 30 roku życia na policzkach, brodzie, nosie oraz górnej wardze. Są to ciemnobrązowe plamy, które nie mają charakteru zapalnego. Przebarwienia posłoneczne stanowią w większości nieszkodliwą formę hiperpigmentacji, ale jak wszystkie zmiany skórne trzeba je obserwować, a najlepiej niwelować. Wyróżniamy także przebarwienia pozapalne, czyli przebarwienia po trądziku, które mogą przybierać formę czerwonych bądź brązowych plam. Mogą się zaostrzać pod wpływem słońca. Melanoza to siateczkowate przebarwienia na policzkach. Wyróżniamy także przebarwienia polekowe. Warto stosować dedykowane kosmetyki na przebarwienia. Wśród nich można wymienić kremy, peelingi. Warto sięgnąć też po bardziej skoncentrowane serum na przebarwienia. Może sprawdzić się serum z witaminą C albo serum z retinolem. To pierwsze polecane jest w przypadku przebarwień i posiadania skóry naczynkowej, a drugie dla wszystkich, którzy posiadają skórę dojrzałą z problemami, do których należą także zmiany trądzikowe. Serum na przebarwienia i kurację na przebarwienia najlepiej stosować w okresie jesienno-zimowym. Kosmetyk stosuje się na noc, z kolei na dzień używa się kremu ochronnego SPF 50. Po zastosowaniu serum po 20-30 minutach można nałożyć na skórę krem nawilżający i łagodzący. Dobrze sprawdzi się ten z ceramidami.

Chroń skórę przed przebarwieniami – stosuj kremy z filtrem UV w sposób prawidłowy

Oczywiście w przypadku przebarwień niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie powiększaniu się tych istniejących na skórze i pojawianiu się nowych. Jak już wspomnieliśmy do tego celu sprawdza się krem ochronny SPF 50. Zabezpiecza skórę przed działaniem promieniowania UVA i UVB. Warto wiedzieć, że na skórę należy nakładać dość grubą warstwę kremu. Jednocześnie aplikację należy powtarzać, gdy przebywa się na słońcu – co 2-3 godziny. Gdy korzysta się nie tylko z kąpieli słonecznych, ale i wodnych, to po każdym zanurzeniu należy oczyścić i wytrzeć skórę, a następnie nałożyć na nią krem ochronny z filtrem UV. Przy przebywaniu na słońcu ponadto ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie. Należy pić ok. 2 litry wody. Przesuszona skóra sprzyja powstawaniu przebarwień i fotostarzeniu. Należy też chronić skórę głowy, bo i na niej tworzą się przebarwienia. Najlepiej nosić przewiewne czapki czy kapelusze bawełniane bądź lniane. Cienką skórę wokół oczu trzeba zabezpieczyć nie tylko kremem, ale i najlepiej okularami przeciwsłonecznymi.

Przebarwienia na skórze można zwalczać także poprzez zabiegi medycyny estetycznej. Szczególnie dobrze sprawdza się tutaj mikrodermabrazja igłowa, a także laseroterapia. Także w tym przypadku po zabiegach trzeba stosować kremy ochronne.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak zmyć lakier z ubrania oraz wyjaśniamy czy lakiery hybrydowe są szkodliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Sprawdź również