Pielęgnacja paznokci a olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego jest olejkiem eterycznym, który wykazuje silne działanie antyseptyczne. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu dolegliwości dermatologicznych oraz w codziennej pielęgnacji cery problematycznej. Produkt jest pozyskiwany z rośliny zwanej Melaleuca alternifolia, popularnie określanej jako drzewo herbaciane. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto włączyć ten składnik do codziennej pielęgnacji.
Jak wzmocnić łamliwe paznokcie?
Jednym z głównych zastosowań wyciągu z drzewa herbacianego jest pielęgnacja paznokci. Może być stosowany do dbania o płytki na stopach i dłoniach. Wykazuje właściwości wzmacniające i regenerujące, dzięki czemu szybko poprawia ich wygląd. Olej z drzewa herbacianego dodatkowo przyspiesza porost, przez co często jest wybierany przez osoby cierpiące na łamliwość paznokci.
Regularne olejowanie płytki pozwala nie tylko wzmocnić, ale także uelastycznić paznokcie, co zapobiega ich łamaniu się. Zabieg możesz przeprowadzać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jeśli planujesz olejowanie na ciepło, podgrzej olejek w mikrofalówce lub garnku. Następnie należy moczyć paznokcie przez około 10-15 min. Procedurę można powtarzać 2 razy w tygodniu.
Olejek herbaciany – działanie przeciwgrzybicze
Jego najważniejszą cechą jest jednak działanie przeciwgrzybicze. Może być stosowany zarówno jak preparat profilaktyczny, jak i środek leczniczy. Sprawdza się zarówno w leczeniu grzybicy paznokci, jak i terapii skóry stóp. Olejek może być nakładany bezpośrednio na płytkę lub dodawany do kąpieli. Warto moczyć stopy w wodzie z dodatkiem ekstraktu przez około 15 min. W celu wzmocnienia efektu można wmasować preparat bezpośrednio na zmianę przy pomocy szczoteczki.
Grzybica stóp i paznokci jest powszechnie występującą dolegliwością. Wraz z wiekiem wzrasta jednak ryzyko rozwoju infekcji. Olejek herbaciany pozwala na leczenie różnorodnych odmian grzybicy paznokcia, zielonej bakterii oraz onycholizy. Regularne stosowanie kuracji pozwala na zanik zmian chorobowych w ciągu kilku tygodni. Szukasz więcej wskazówek pielęgnacyjnych? Już teraz przeczytaj artykuł: Olejek z drzewa herbacianego – właściwości na skórę.
Jakie są inne zastosowania oleju herbacianego?
Ten wyjątkowy olejek eteryczny znajduje zastosowanie także w pielęgnacji włosów. Nie tylko pomaga zwalczyć łupież, ale także reguluje wytwarzanie sebum, dzięki czemu zalecany jest do włosów przetłuszczających się. Dodany do szamponu sprawia, że pasma są lekkie, sypkie i doskonale odświeżone. Świetnie sprawdza się jako preparat pielęgnacyjny w połączeniu z olejem migdałowym. Może być dodawany także do kąpieli relaksacyjnych. Łagodzi ból i napięcie mięśni, przez co stanowi świetny preparat po treningu.
Ponadto olejek herbaciany wykorzystywany jest do aromaterapii. Inhalacje z dodatkiem wyciągu roślinnego zmniejszają odczuwanie objawów przeziębienia takich jak kaszel i katar. Zmniejsza przy tym dolegliwości towarzyszące zapaleniu zatok przynosowych. Co więcej, może być stosowany jako naturalny środek dezynfekujący. Bez wahania można dodać go do wody i przechowywać w wygodnej butelce z atomizerem. Stanie się świetną alternatywą dla drażniących środków na bazie alkoholu. Jednocześnie zachwyci przyjemnym zapachem. Sprawdza się także w domowych płukankach odświeżających do ust oraz jako środek stosowany po ukąszeniach owadów. Natychmiast pozwala pozbyć się uczucia uciążliwego swędzenia.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak dbać o suche skórki wokół paznokci oraz wyjaśniamy do czego służy primer do paznokci.