Jak dbać o skórę po iniekcji botoksu?
Zabieg iniekcji botoksu to bardzo popularny, a przy tym w pełni bezpieczny i skuteczny sposób między innymi na pozbycie się zmarszczek lub profilaktykę antystarzeniową. Choć daje tymczasowe efekty, które trzeba systematycznie powtarzać, to jego niemal natychmiastowe działanie i nieinwazyjność sprawiają, że jest to jeden z najchętniej wybieranych zabiegów z zakresu całego wachlarza usług medycyny estetycznej. Wstrzyknięcie botoksu polega na podskórnym podaniu za pomocą małej strzykawki niewielkiej dawki toksyny botulinowej. Obszarem zabiegu są najczęściej okolice czoła, oczu oraz ust, ale równie często botoks aplikowany jest w okolicach nosa, szyi lub dłoni. Po wykonanym nakłuciu nie pozostaje żaden ślad, a pacjent może od razu wrócić do normalnej aktywności. Jest jednak kilka zaleceń pozabiegowych, których należy przestrzegać, aby długo cieszyć się spektakularnym efektem, jaki daje toksyna botulinowa. Jakich konkretniej? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Czym jest toksyna botulinowa w medycynie estetycznej?
Podskórna iniekcja toksyny botulinowej skutecznie blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do obszaru poddanego zabiegowi (najczęściej okolic twarzy). Po wstrzyknięciu preparatu rozchodząca się substancja zapobiega skurczowi mięśni, a co za tym idzie zmarszczkom, a w efekcie prowadzi do rozluźnienia mięśnia i okalającej go skóry. Dzięki temu uzyskujemy efekt wygładzenia zmarszczek mimicznych, bez ryzyka paraliżu mięśni twarzy i nienaturalnego wyglądu. Co ważne, wstrzyknięty botoks działa jedynie na konkretne partie twarzy poddane iniekcji, a jego działanie zauważymy już po kilku dniach od zabiegu. Efekt utrzymuje się nawet do 6 miesięcy.
Czego nie wolno robić po zabiegu iniekcji botoksu?
Wiele pacjentek zastanawia się, jak spać po botoksie, aby nie zaszkodzić efektom zabiegu. Zabieg iniekcji botoksu jest bezpieczną alternatywą dla inwazyjnych zabiegów odmładzających. Po jego wykonania właściwie natychmiast pacjent wrócić może do normalnej aktywności i swoich codziennych zobowiązań. Istnieją jednak pewne zalecenie, których należy przestrzegać. Bezpośrednio po zabiegu unikać należy:
- masowania i dotykania twarzy, szczególnie w okolicach obszarów poddanych iniekcji,
- wykonywania gwałtownych ruchów, w tym odchylania głowy i kładzenia głowy do dołu,
- spania lub leżenia na twarzy,
- dźwigania i wykonywania bardzo intensywnej aktywności fizycznej,
- korzystania z sauny i solarium.
Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do rozlania się toksyny botulinowej w niechciane obszary, a co za tym idzie, osłabienia lub całkowitego zaburzenia jej działania w obszarze pożądanym. W dłużej perspektywie przez kilka dni po zabiegu warto zrezygnować ze spożywania alkoholu, który może negatywnie wpłynąć na zaaplikowany preparat. Negatywnie na skórę wpłyną także gwałtowne zmiany temperatury. Dobrze jest odłożyć w czasie podróż samolotem, nadmierne moczenie twarzy i ekspozycję obszaru zabiegowego na słońce.
Dlaczego przestrzeganie zaleceń po zabiegu jest tak ważne?
Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych po iniekcji toksyny botulinowej wpłynie na szybszą rekonwalescencję, a także zapewni gwarancję doskonałych efektów, którymi pacjent będzie mógł cieszyć się znacznie dłużej. Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja pozabiegowa. Skóra po wstrzyknięciu botoksu potrzebuje szczególnego nawilżenia i regeneracji. Warto w tym czasie postawić na delikatne kosmetyki nawilżające i kojące, które nie będą podrażniać cery. Kilka dni po zabiegu warto zacząć wykonywać delikatne ćwiczenia mięśni mimicznych twarzy (unoszenie brwi, mruganie oczami, delikatne ruchu warg). Pomogą one w utrzymaniu i wzmocnieniu efektów zabiegu iniekcji botoksu.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak nakładać pyłki na paznokcie oraz jak nawilżyć skórki wokół paznokci.