Choć mówi się, że trwała ondulacja obecnie jest mniej inwazyjna od tej stosowanej kiedyś, to wciąż świetną alternatywą jest tradycyjna trwała, która dłużej utrzymuje się na włosach. Ale jest też druga strona medalu, bo włosy są po niej bardziej zniszczone. Jeśli kwas tioglikolowy pozostał na włosach zbyt długo, to niestety może prowadzić to do pogorszenia ich kondycji. Jak zatem je zregenerować?
Jak trwała ondulacja wpływa na włosy?
Wydawać by się mogło, że trwała odeszła już do lamusa. Nic bardziej mylnego! Od niedawna powraca do łask. Na pewno jeśli jest dobrze wykonana może świetnie się prezentować, jednak gdy zrobisz trwałą, a Twoje włosy były przesuszone, zniszczone i cienkie, to efekt może Cię oszołomić, ale w negatywnym tego słowa znaczeniu. Przede wszystkim nie należy poddawać się takiemu zabiegowi, gdy włosy są świeżo po farbowaniu czy rozjaśnianiu. W przypadku włosów rozjaśnionych, jeśli w ogóle to należy stosować trwałą ondulację ziołową albo kwasową. Najbardziej inwazyjna jest trwała zasadowa. Na pewno największym błędem jest jednoczesna koloryzacja i zaraz potem wykonanie trwałej – tego nie zrobi żaden fryzjer, Ty też nie powinnaś. Jeśli nie chcesz by twoje włosy były skrajnie przesuszone i zniszczone powstrzymaj się od trwałej po farbowaniu lub rozjaśnianiu. Jeżeli kwas tioglikolowy pozostanie na włosach zbyt długo, to niestety może powstać efekt dużego zniszczenia, a nawet spalenia włosów. Po trwałej ondulacji łuski włosa się otwierają, a to wpływa, że są podatne na wszystkie czynniki zewnętrzne i łatwo odparowuje z nich woda. W rezultacie masz suche włosy. Okazuje się, że jednak można temu zaradzić, nawet jeśli trwała nie okazała się sukcesem.
Regeneracja zniszczonych i suchych włosów po trwałej ondulacji krok po kroku – jak powinna wyglądać?
Na pewno musisz sięgnąć po kosmetyki do włosów zniszczonych po zabiegach stylizacyjnych. Dzięki temu będą one miały lżejszą formułę, a jednocześnie głęboko nawilżającą. Hydrolaty i emolienty to składniki, których zdecydowanie potrzebujesz po trwałej. Hydrolaty to kosmetyki, które przygotują Twoje włosy do dalszych zabiegów stylizacyjnych. Możesz wybrać takie w formie mgiełki. Sprawdzi się także serum regenerujące do włosów. Warto zafundować sobie w takiej sytuacji kąpiel wzmacniającą na włosy. Produkt kosmetyczny, który odbudowuje włosy można stosować codziennie. Warto stawiać również na olejowanie włosów przynajmniej 2 razy w tygodniu. Zniszczone włosy przede wszystkim potrzebują nawilżania, dlatego trzeba im je zapewnić. Warto sięgać także po maski keratynowe. Mają one funkcje wzmacniające i wpływające na odbudowę struktury włosa. Dzięki temu stają się one miękkie i jedwabiste, łatwe w rozczesywaniu. Maski należy pozostawiać na głowie przynajmniej przez 30 minut. To jeszcze nie wszystko o czym musisz pamiętać, gdy chcesz zregenerować swoje włosy po trwałej. Otóż istotne znaczenie ma podcinanie włosów. Jeśli końcówki są rozdwojone, to koniecznie regularnie je podcinaj. Na suche włosy na końcówkach wybieraj olej z filtrem UV. Warto zawsze zabezpieczać swoje włosy przed szkodliwym promieniowaniem. Można oczywiście to robić także nosząc nakrycia głowy, choćby czapeczki bawełniane czy przewiewne kapelusze. Choć wydaje Ci się to niemożliwe, to jeśli będziesz konsekwentna, po pewnym czasie Twoje włosy po trwałej się zregenerują. Przed inwazyjnymi zabiegami zawsze lepiej dwa razy się zastanowić niż później żałować.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak nakładać pyłki na paznokcie oraz jak nawilżyć skórki wokół paznokci.