Suche skórki przy paznokciach – jak sobie z nimi radzić?
Zadbane skórki wokół paznokci to jeden z nieodłącznych elementów manicure hybrydowego. Niestety, są one narażone na liczne urazy, dlatego zdarza się, że często pękają i zadzierają się. To powoduje, że wyglądają nieestetycznie, przez co zaburzają wygląd wykonanej stylizacji. Warto więc poświęcić im więcej czasu i zadbać o ich nawilżenie, odżywienie i regenerację. W jaki sposób to zrobić? Jak dokładniej dbać o skórki przy paznokciach? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Suche skórki wokół paznokci – przyczyny
Suche skórki przy paznokciach mogą być wynikiem wielu różnych czynników. Najczęściej jednak pojawiają się z powodu niedoboru witamin, obgryzania paznokci, zaniechania regularnej pielęgnacji dłoni oraz zbyt agresywnego lub niepoprawnie wykonanego manicure. Dodatkowo, czasem zdarza się, że skórki zaczynają się wysuszać i zadzierać w wyniku kontaktu dłoni ze szkodliwymi czynnikami, takimi jak detergenty chemiczne, których używamy do wykonywania obowiązków domowych, a także ekspozycji na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury. U niektórych osób przyczyną mogą być również naturalne skłonności do wysuszania skóry, alergie lub choroby skórne.
Jak dbać o skórki wokół paznokci, by się nie zadzierały?
Podstawą zdrowej kondycji i wyglądu skóry jest dieta bogata w witaminy i minerały oraz odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego warto pamiętać, aby pić niezbędną ilość wody oraz jeść dużą ilość świeżych warzyw i owoców. Wśród nich powinny się znaleźć między innymi produkty takie jak: płatki owsiane, szpinak, cykoria, sałata, jaja, pełnotłuste ryby, sery, pomidory i orzechy. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie dłoni gumowymi rękawiczkami w trakcie sprzątania. To uchroni jest przed kontaktem z detergentami, które naruszają naturalną warstwę tłuszczu chroniącą skórę przed wysuszaniem. Nie możemy zapominać również o ochronie rąk przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Intensywne słońce, mróz i wiatr także mogą wysuszać naskórek, a oprócz tego mogą przyczyniać się do zadzierania się skórek, dlatego jesienią i zimą warto zakładać ciepłe rękawiczki, a wiosną i latem zabezpieczać dłonie kremem z filtrem. Są to absolutne podstawy, które wspomogą kondycję dłoni, choć nie zagwarantują sukcesu. Dlaczego? Ponieważ ręce są narażone na wiele negatywnych czynników podczas codziennej pracy, dlatego ważne jest, aby działać na kilku różnych płaszczyznach. Co zatem jeszcze robić? Bardzo ważne jest także regularne wycinanie wyschniętego naskórka, który zrobi miejsce nowemu. W ten sposób zadbamy o podstawy pielęgnacyjne, po których przyjdzie czas na nawilżenie, regenerację i wzmocnienie!
Jak nawilżyć skórki wokół paznokci?
Gdy zadbamy o odżywienie skórek od wewnątrz, czyli odpowiedni jadłospis i nawodnienie, kolejnym krokiem jest pielęgnacja na zewnątrz. W tym celu należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości krem do rąk, który jest jednym z podstawowych produktów codziennej pielęgnacji. Dlaczego? Ponieważ kontakt z wodą osłabia naturalny płaszcz hydro-lipidowy skóry, dlatego po każdym myciu rąk powinniśmy smarować je preparatem nawilżającym. To spowoduje, że nie tylko wspomożemy regenerację dłoni, ale również ochronimy je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zniwelujemy mikrourazy. Dodatkowo, na noc warto ręce smarować bardziej odżywczym kremem z mocznikiem oraz kwasami tłuszczowymi. Świetnym rozwiązaniem jest również stosowanie oliwek do skórek i paznokci, a zwłaszcza tych zawierających oleje roślinne. Są to preparaty niezbędne szczególnie podczas robienia paznokci hybrydowych, choć powinniśmy je stosować minimum raz dziennie, nawet wtedy gdy nie planujemy zabiegu manicure. Kolejnym sposobem na odżywienie i nawilżenie skórek jest korzystanie z domowych sposobów pielęgnacji. W tym wypadku zbawienne działanie wykazuje przede wszystkim połączenie oliwy, soku z cytryny i miodu, w których wystarczy raz na kilka dni zamoczyć dłonie. Takie połączenie składników doskonale nawilża i regeneruje suche i popękane skórki, a także świetnie odżywia paznokcie.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak nakładać pyłki na paznokcie oraz wyjaśniamy jak używać primer do paznokci.