Jak wzmocnić cienkie paznokcie?
Łamliwe, cienkie i miękkie paznokcie to problem, który dotyka wielu kobiet. Na ich kondycję wpływają różne czynniki, w tym między innymi niedobór witamin i minerałów, negatywne działanie środków chemicznych, uszkodzenia spowodowane codziennymi obowiązkami oraz nieprawidłowe wykonywanie i usuwanie manicure hybrydowego. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów, które pozwalają odżywić, a tym samym wzmocnić paznokcie, dzięki czemu staną się one istną wizytówką dłoni. Jakich konkretniej? Jak dokładniej wzmocnić miękkie paznokcie po hybrydzie? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Czy hybryda osłabia paznokcie?
Zacznijmy od najważniejszego, czyli odpowiedzi na pytanie, czy hybrydy niszczą paznokcie? Otóż poprawnie wykonany manicure hybrydowy nie wpływa negatywnie na płytkę, dlatego ten rodzaj stylizacji nie będzie powodował pogorszenia kondycji paznokci. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że podstawą jest jego prawidłowe wykonanie, ponieważ podczas przygotowania płytki do zrobienia manicure hybrydowego, można ją w bardzo łatwy sposób uszkodzić, przykładowo przepiłowując pilnikiem lub nieumiejętnie podcinając. To samo dotyczy usuwania paznokci hybrydowych, czyli zabiegu, podczas którego używa się szkodliwego acetonu lub frezarki. I tutaj zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku również nieumiejętne posługiwanie się tymi produktami może negatywnie wpływać na paznokcie i przylegające do niej skórki.
Dlaczego paznokcie stają się miękkie?
Jak już wyjaśniliśmy, poprawnie zrobione hybrydy nie są jedną z przyczyn osłabienia paznokci, dlatego warto dowiedzieć się, co wpływa negatywnie na ich kondycję. Tak więc podstawowym budulcem paznokci jest keratyna, która odpowiada za ich wzrost i budowę, w związku z czym jej niedobory mogą pogarszać zdrowie paznokci. To samo dotyczy niedostatecznej ilości witamin i minerałów, w tym przede wszystkim biotyny, cynku, krzemu, potasu, wapnia, żelaza, magnezu oraz witamin z grupy B, A, E i F, których zbyt mała podaż może przyczynić się do osłabienia płytki. Z kolei do czynników, które wpływają na zdrowie paznokci od zewnątrz, zaliczamy przede wszystkim korzystanie ze środków chemicznych i preparatów dezynfekujących bez rękawiczek, które przez zawartość detergentów wpływają bardzo negatywnie na płytkę i skórki wokół niej. Kolejną przyczyną miękkich, kruchych i łamliwych paznokci jest narażanie ich na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz brak regularnej pielęgnacji. Oprócz tego, do czynników sprzyjających pogarszaniu kondycji płytki zalicza się genetykę oraz część chorób, w tym przede wszystkim anemię, niedoczynność tarczycy oraz łuszczycę.
Miękkie paznokcie – czego im brakuje?
Aby wzmocnić paznokcie, absolutną podstawą jest uzupełnienie diety o żywność bogatą w witaminy i minerały. Codzienny jadłospis powinien uwzględniać produkty zawierające witaminę A, E, F, B1, B2, B3, B9 oraz biotynę, magnez, cynk, żelazo, potas i krzem. Takie witaminy i minerały możemy znaleźć między innymi w:
- jajkach,
- rybach,
- mięsie,
- zbożach,
- roślinach strączkowych,
- suszonych owocach,
- pestkach dyni,
- nasionach słonecznika,
- sezamie.
Kolejnym elementem, który pozwoli wzmocnić paznokcie jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. W ten sposób uniknie się negatywnego działania detergentów i warunków atmosferycznych, a tym samym paznokcie będą miały możliwość odbudowy. Wobec tego, należy pamiętać o zabezpieczaniu dłoni gumowymi rękawiczkami podczas wykonywania obowiązków domowych, zwłaszcza gdy są one narażone na kontakt z chemikaliami, a w chłodniejsze dni powinno się zakładać na nie ciepłe rękawiczki, które ochronią je przed wiatrem, deszczem i mrozem.
Jak wzmocnić paznokcie osłabione po hybrydzie?
Jeżeli mimo poprawy jadłospisu i ochrony dłoni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi paznokcie wciąż pozostają miękkie, kruche i łamliwe, kolejnym sposobem na poprawę ich kondycji jest regularna pielęgnacja. Do tego świetnie sprawdzą się domowe zabiegi na wzmocnienie paznokci, które można przygotować na bazie produktów spożywczych dostępnych w większości kuchni. Takie kąpiele i maseczki nie tylko odżywią płytkę, ale również przyspieszą jej wzrost i nawilżą suche skórki do niej przylegające. Jak zatem je przygotować? Sprawdźcie domowe sposoby na paznokcie osłabione po hybrydzie:
Maseczka z miodu i jajka na paznokcie i skórki
W niewielkiej miseczce mieszamy jajko, miód i oliwę do uzyskania gęstej, jednolitej masy, a następnie przez około 20 minut maczamy w niej dłonie. Taki zabieg natłuści, nawilży i odżywi paznokcie i skórki.
Kąpiel paznokci i skórek w oliwie z oliwek
Oliwkę delikatnie podgrzewamy na niewielkim ogniu, następnie przelewamy do miseczki i zanurzamy w niej paznokcie na około 20 minut. Taka kąpiel natłuści, nawilży i odżywi paznokcie, a oprócz tego pozwoli zregenerować mikrouszkodzenia.
Kąpiel paznokci i skórek w occie jabłkowym
W niewielkiej miseczce mieszamy ocet i wodę w podobnych proporcjach, następnie zanurzamy w niej dłonie na około 20 minut. Taki zabieg skutecznie zwalczy bakterie i grzyby oraz wspomoże wzrost paznokci i zmniejszy przebarwienia.
Maseczka z siemienia lnianego na paznokcie i skórki
W garnku podgrzewamy 2 łyżki siemienia lnianego z 1 szklanką wody do momentu uzyskania gęstej masy, a następnie przelewamy jego zawartość do miseczki i pozostawiamy do wystudzenia. Gdy maseczka osiągnie temperaturą pokojową, zanurzamy w niej dłonie i trzymamy przez około 20 minut. Taki zabieg zregeneruje, nawilży i odżywi paznokcie.
Maseczka z oliwy i z soku z cytryny na paznokcie i skórki
Do miseczki wlewamy oliwę, dodajemy kilka kropli soku z cytryny i zanurzamy w niej dłonie na około 10 minut. Po tym czasie wsmarowujemy maseczkę w paznokcie i skórki wokół nich, zakładamy bawełniane rękawiczki i pozostawiamy na noc. Taki zabieg natłuści i odżywki paznokcie, a dodatkowo zniweluje przebarwienia.
Co stosować na miękkie paznokcie?
Miękkie, kruche i łamliwe paznokcie można wzmocnić na kilka różnych sposobów. Oto kilka sprawdzonych metod, które pozwolą wzmocnić i odżywić płytkę:
1. Stosowanie suplementów diety na paznokcie
Przyjmowanie suplementów diety, które zawierają witaminę A, E, F, B1, B2, B3, B9, biotynę, magnez, cynk, żelazo, potas i krzem pozwoli odżywić i zregenerować paznokcie.
2. Zdrowa dieta na paznokcie
Jadłospis bogaty w białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały skutecznie poprawi kondycję paznokci. Warto więc uwzględnić w nim produkty zawierające A, E, F, B1, B2, B3, B9, biotynę, magnez, cynk, żelazo, potas i krzem.
3. Regularna pielęgnacja paznokci
Regularna pielęgnacja paznokci poprzez stosowanie kremów do rąk oraz naturalnych olejów, takich jak oliwa, olejek rycynowy i olej arganowy, odżywi paznokcie, wzmocni je i poprawi ich kondycję.
4. Domowe sposoby na miękkie paznokcie
Regularne stosowanie domowych sposobów na miękkie paznokcie, które opisywaliśmy w akapicie powyżej, wspomoże ich regenerację, odżywienie i nawilżenie.
5. Prawidłowe wykonywanie i zdejmowanie manicure hybrydowego
Jeżeli manicure hybrydowy zostanie wykonany i usunięty w sposób prawidłowy, nie będzie negatywnie wpływał na kondycję paznokci. To właśnie dlatego powinno się unikać przepiłowywania płytki oraz stosowania produktów na bazie acetonu kosmetycznego.
6. Stosowanie odżywek i oliwek do paznokci
Stosowanie odżywek i oliwek, których skład opiera się na naturalnych olejach z dodatkiem witamin, pozwoli wzmocnić i nawilżyć paznokcie, dzięki czemu efekty ich stosowania będzie można zauważyć nawet po kilku dniach.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi podpowiadamy jak zmyć lakier do paznokci z ubrania oraz wyjaśniamy dlaczego lakier hybrydowy się nie trzyma.